RAZVOJ PREMA MODERNOM PRISTUPU IZUZIMANJA DOKAZA U DETEKTIVSKOJ DJELATNOSTI – DIGITALNI DOKAZ
Fotografija je kao jedna od glavnih metoda bilježenja činjenica, imala veliki utjecaj na detektivsku djelatnost. Sam razvoj fotografije od početaka 19. stoljeća do danas, doveo je do razvoja i promjena u svim sferama života pa tako i u sferama kriminalistike i detektivske djelatnosti. Prve utjecaje razvoja fotografije možemo vidjeti već na sustavu kojeg je 1888. godine razvio Francuski kriminolog Alphonse Bertillon. On je svoju metodologiju opisivanja kriminalaca prema mjerenju tijela, takozvani Bertillon-ov sustav, unaprijedio standardiziranjem načina fotografiranja kriminalaca.
Prije razvoja fotografije korištenje tehnika skiciranja i crtanja bile su općeprihvaćene metode bilježenja tragova, mjesta događaja, sumnjivih osoba i drugo. Razvojem prvih fotoaparata metode bilježenja krenule su se mijenjati. Ipak, veličina prvih uređaja, njihove tehničke manjkavosti i potreba za korištenjem raznih, a često visoko zapaljivih i otrovnih kemikalija ograničavale su njihovu uporabu.
Kroz godine razvijali su se uređaji i metode fotografiranja, ali tek krajem 20. i početkom 21. stoljeća dolazimo do velike prekretnice, odnosno razvoja digitalne fotografije. Dolaskom i razvojem digitalne fotografije uređaji su se drastično smanjili, kvaliteta slika poboljšala, a radi lakšeg i jednostavnijeg načina razvijanja fotografije troškovi su bili niži. Dolaskom ranih 2000-tih godina na tržištu se pojavljuju prvi mobilni uređaji s integriranom kamerom. Iako u svojim začetcima možda nisu drastično utjecali na detektivsku struku, kasnije svojim razvojem svakako su imali utjecaj. Osim mobilnih uređaja s kamerom nastupio je razvoj ostalih elektroničkih uređaja za izradu fotografija kao na primjer: pametni satovi, kemijske olovke, naočale i drugi razni uređaji za snimanje i fotografiranje koji su dostupni sveopćoj populaciji.
Razvoj i modernizacija fotografije uz mnoge prednosti doveli su i do nekih sigurnosnih problema, između ostalog i pitanja vjerodostojnosti fotografije. Kako kažu slika govori više od tisuću riječi, ali što kada dođe do manipuliranja fotografijom?! Gledajući razvoj fotografije, u 21. stoljeću na nju moramo gledati kao na digitalni dokaz.
Problem manipulacije i dovođenje u pitanje prikupljenih dokaza prepoznali su i naše uvijek susretljive kolege iz FEDERPOL-a (Talijanska udruga privatnih detektiva) koje su u suradnji s tvrtkom TrueScreen i njihovom tehnologijom razvile mobilnu aplikaciju FEDERPOL FORENSICS. Aplikacija je namijenjena privatnim detektivima i kriminalistima za forenzičko prikupljanje digitalnih dokaza, izravno s mobilnih uređaja. Hrvatski red privatnih detektiva (HRPD) je osim dugoročne suradnje s TrueScreen-om i FEDERPOL-om dogovorio geolokacijsko otvaranje aplikacije za Hrvatsko tržište koja je donedavno bila dostupna samo Italiji i pojedinim zapadnijim zemljama.
Federpol Forensics je aplikacija namijenjena za forenzičko prikupljanje različitih dokaznih materijala u digitalnom formatu (fotografija, videozapisa, zvuka, lokacije, snimki ekrana itd.),
odnosno digitalnih dokaza. Aplikacija stvara forenzičko okruženje unutar pametnog telefona i potom certificira dokaze, time onemogućava modifikacije samog sadržaja. Ovaj način izuzimanja dokaza dosljedno se pridržava ISO/IEC 27037:2012 norme, eIDAS i GDPR smjernica. Također, metoda izuzimanja je prepoznata od strane Talijanske vlade, a prateći smjernice izdane od strane Vijeća Europe u konvenciji „Cybercrime“ i na Talijanskom sudovima, te samim tim i u cijeloj Europi. Kod završne izrade izvješća izuzetih dokaza privatni detektiv stavlja svoj napredni digitalni potpis na dokument, čime se potvrđuje ispravnost i profesionlanost pri izuzimanju. Aplikacija izvlači iz prikupljenih materijala metadata podatke i brani manipulaciju sadržajem. Dovođenje u pitanje gdje, kada, kako i s čime je materijal, odnosno dokaz izuzet, i da li se istim manipuliralo postaje gotovo nemoguće. Izvješće i izrađeni materijali ostaju povezani i lako usporedivi.
Aplikacija ima raznih namjena ali dvije koje su nama najzanimljivije i trenutno u skladu sa Zakonom o privatnim detektivima, su snimanje ekrana i izrada fotografija. Kada govorimo o opciji snimanja ekrana prva asocijacija su nam poruke s mobilnih uređaja. Detektivi su do sada koristili razne načine izuzimanja takvih poruka koje su imale svoje prednosti i mane. Federpol Forensics aplikacija omogućava nam u realnom vremenu snimiti sadržaj pisanog razgovora neovisno o kojem se software-u za razmjenu komunikacije radi. U završnom izvješću osim slikovnog prikaza poruka imamo potpune informacije kada i s kojeg uređaja su preuzete i zaštitu da istima naknadno nije manipulirano.
Kako bi to napravili potrebno je izdvojiti tek nekoliko minuta. Instaliramo aplikaciju na uređaj, privatni detektiv se prijavi u aplikaciju i putem iste upali snimanje ekrana te snimi sadržaj komunikacije. Nakon toga izrađuje izvješće, stavlja svoj potpis i postupak je završen.
Opcija fotografiranja kroz aplikaciju uz mnoge sigurnosne prednosti dopušta nam bilježenje lokacije na kojoj je fotografija napravljena. Samim tim potrebno je napraviti manje fotografija predmeta istrage. Dosadašnja praksa izrade fotografija iz više uglova radi dokazivanja lokacije postaje nepotrebna. Kod fotografiranja nastalih oštećenja ili pronađenih predmeta vrlo je bitno imati transparentno zabilježeno mjesto i vrijeme izrade fotografije. To se posebice ističe kod istraga vezanih za prijevare osiguranja, oštećenja imovine klijenta i kod drugih vrsta istraga sa potencijalno sudskim epilogom.
Izrada videozapisa uvijek u Hrvatskim detektivskim krugovima diže prašinu radi neprilagođenih zakonskih okvira, dok je izrada videozapisa u zapadnim zemljama regulirana metoda bilježenja činjenica. Jedna od opcija aplikacije Federpol Forensics je izrada videozapisa. Nakon napravljenog videozapisa korisnik odabire bitne isječke (nepomične slike) iz videozapisa te u konačnici ti isječci završavaju u završnom izvješću. Uz izvješće je priložen i cjelovit videozapis kao i napredni digitalni potpis. Ti isječci i videozapis kao i kod drugih digitalnih dokaza izuzetih putem aplikacije imaju ispisane sve metadata podatke i zaštićeni su od bilo kakvog oblika manipulacije.
Aplikacija nam dozvoljava učitavanje i certificiranje dokumenata raznih formata, samim tim dokumenti se ne mogu mijenjati. To je vrlo bitno kako ne bi došlo do preinaka ili krivotvorenja potpisa, datuma i ostalih bitnih dijelova ovisno o dokumentima potrebnim u istrazi.
Osim upotrebe u krugovima istražitelja, aplikacija ima svoju perspektivu i u drugim granama kao: osiguravajuća društva, procjenitelji, u slučajevima lakših prometnih nezgoda kada se ispisuje samo europsko izvješće, bilježenje incidenata, zaštita na radu itd.
Iako aplikacija i mobilni uređaji nisu još na razini da u potpunosti mogu zamijeniti profesionalnu fotografsku opremu, ovo je ipak dobar put u tom smjeru.
Originalni članak objavljen je u Časopisu ZAŠTITA i možete ga pronaći ovdje
Hvala na čitanju!
Trapula detective agency & drone and aerial surveillance
#Detectivevibe #Trapula #Detective #Blog #Sigurnost #investigator #privatedetective #privatnidetektiv #Digital #Hrvatska #Zadar
Detektivska agencija Trapula aktivno prati razvoj novih tehnologija i koristi ih u svom radu. Za sva pitanja, upite i molbe stojimo na raspolaganju, kontaktirajte nas!
Zapratite nas na društvenim mrežama Instagram i Facebook